14.12.

Kipin oma koti on aina niin siisti, ettei erillisestä joulusiivouksesta olisi hyötyä. Siispä päästäkseen joulutunnelmaan hän patistaa Janin siivoamaan. Kipi kiillottaa kaikki pöydät ja hyllyt, pudistelee verhot ja vie villavaatteet ulos tuulettumaan. Jan lakaisee.

Kun kaikki on valmista, he istahtavat juomaan iltateetä. Kodissa tuoksuu mäntysuopa ja Janille tulee hieman ahdistunut olo.

”Mikä sinun on? Eikö ole ihanaa, kun kotona on puhdasta?” ihmettelee Kipi.
”On kai. Mutta tuntuu siltä, kuin olisin kylässä jonkun toisen kotona”, Jan vastaa hiljaa.
”Älä höpsi. Siisteydestä saa juhlan tuntua”, Kipi sanoo haaveilevasti, nousee, ja lähtee keittiöön hakemaan kahvileipää.

Jan varmistaa, ettei Kipi näe, ja pudottaa lusikalla pienen pisaran mustaherukkateetä puhtaalle valkoiselle pöytäliinalle. Sen päälle hän laskee teekuppinsa juuri ennen kuin Kipi tulee takaisin.

Jan ja Kipi siivoavat

Scroll to Top